Segrare klass 1   225 breda R Däck
Guld    Tommes Pack          Gävle
Silver  Nordic Light          Åkersberga
Brons  M- Motorsport      Vällingby

 

Segrare klass 1 205 breda R Däck

Guld  Team Skeppsbrons   Jönköping
Silver  Blekinge Endurance Team   Blekinge
Brons   Team Häzen  Motorsport     Gävle

Segrare Klass Standard  205 breda Gatgodkända däck

Guld Roslagens Racing     Norrtälje
Silver  Team Snails Racing   Stockholm
Brons  Team Gokarting Göteborg

Resultat klass Light med 205 gatdäck

Guld  Team Willa   Enköping
Silver Bilteamet Värmdö
Brons G.Son  Norrköping

Svensk Legend Trophy mästare

Guld     Magnus Brodin
Silver  Bo Karlsson
Brons   Michael Gryvik

Poängberäkning är 2019   samtliga klasser.
1   25
2   23
3   21
4   19
5   17
6   15
7   13
8   11
9   9
10  7
11  5
12  3
övriga 1 poäng
dubbla poäng premiären och finalen

Starten är omvänd startordning de team som har minst poäng startar först se tävlingsreglerna

Historiska Vinnare  i STEC Svenska Mästerskapet i Långlopp

2018             segrare                         silver                               brons

Standard      Roslagens Racing          Team Snails                   Team Gokarting

Klass 1         Skeppsbrons                  Blekinge Endurance       Team Häzen

Klass 2         Tommes Pack                Nordic Light                   M-Motorsport

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2017             Segrare                         silver                                brons

Standard        Team Blitz                  Roslagens Racing              Team Its Fun

Klass 1                 Team 1                 Team SMK                          Gevlarna

Klass 2       Tommas Pack                Endurance Racing               Team YRC

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Svenska Mästare i Legend  Trophy.

2018   Magnus Brodin

2017   Kristian Ahlqvist